Błona fotograficzna

W dzisiejszym świecie, kiedy aparaty analogowe właściwie w pełni zostały wyparte przez lustrzanki, termin błona fotograficzna może brzmieć dość abstrakcyjnie. Warto jednak zatrzymać się przy nim na chwilę, żeby poznać kawałek historii, która miała znaczenie dla rozwoju światowej fotografii.
 

Obecnie skupiamy się na zakupie pojemnej karty pamięci, natomiast jeszcze kilkadziesiąt lat temu miłośnicy fotografii kupowali klisze fotograficzne (potoczna nazwa dla błony fotograficznej), na których zapisywali swoje zdjęcia.
 

Czym charakteryzowała się błona fotograficzna?
 

Błony fotograficzne w okresie dwudziestolecia międzywojennego wyparły klisze. Były bowiem zdecydowanie wygodniejszymi nośnikami zarówno jeśli mowa o przechowywanie, jak i obróbkę zdjęć – błony cięte i zwojowe.
 

Elementy składające się na błonę fotograficzną to:
 

  • tworzywo sztuczne charakteryzujące się wysoką przejrzystością,
  • emulsja światłoczuła,
  • octan celulozy (dawniej celuloid).


W przypadku błon barwoczułych dodatkowo używane są barwne filtry oraz kilka warstw wspomnianej emulsji.

W aparatach analogowych kliszę zakłada się przed zrobieniem pierwszego zdjęcia, a następnie zamyka się ją w aparacie, w ten sposób tworząc dla niej najdogodniejsze warunki do działania (swego rodzaju ciemnię). Taka klisza standardowo wystarcza na zrobienie 36 zdjęć – dopiero kiedy film się skończy, można otworzyć aparat, aby wyjąć z niego błonę. Tę należy następnie oddać do fotografa, żeby ją wywołał. Proces wywoływania zdjęć z błony fotograficznej wymaga specjalnych warunków, dlatego też nie każdy może sobie pozwolić na jego praktykowanie.

Można wyróżnić kilka rodzajów błon fotograficznych, a wśród nich: negatyw czarno-biały, negatyw barwny, diapozytyw czarno-biały, diapozytyw barwny. A każdego z nich używa się wykonywania innego rodzaju zdjęć.

Jak kiedyś powstawała klisza?


Dzisiaj błony fotograficzne potocznie nazywane są kliszami, co nie jest zbyt precyzyjne. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, w jaki sposób powstają czy powstawały.

Na poniższym materiale znajduje się krótki filmik na ten temat. Został stworzony przez firmę Kodak w roku 1958 i najprawdopodobniej był materiałem instruktarzowym dla jej pracowników.
 Źródło filmów: flickrfabio