Jak postarzyć zdjęcia?

Marzą ci się klimatyczne fotografie, którymi można by udekorować ściany albo które idealnie pasowałyby do albumu przygotowanego w starym stylu? Znudziły ci się kolorowe fotografie, których obecnie można zrobić setki podczas jednego spaceru? Sprawdź, czy możesz postarzyć wybrane zdjęcia.

Od czego zacząć?

Aby wykonane przez ciebie zdjęcia uzyskały efekt starych fotografii, możesz skorzystać z wybranego programu do obróbki zdjęć, m.in. Photoshop czy GIMP. Tam znajdziesz odpowiednie filtry, dzięki którym będziesz w stanie osiągnąć zamierzony stan. Plamy zagniecenia, wyblakłe kolory – odpowiedni filtr pozwoli ci osiągnąć wszystko, co tylko przyjdzie ci do głowy.

Czasem, aby zdjęcie wyglądało tak, jakby zostało zrobione kilkadziesiąt lat wcześniej wystarczy usunąć kolory, jednak w większości przypadków warto dodatkowo zastosować winietowanie, zmienić teksturę czy dodać ziarno. Jeśli podoba ci się efekt, kiedy stare fotografie pozostają kolorowe, możesz oryginalne zdjęcie i jego barwy nieco przekłamać.

Nałożenie odpowiednich filtrów sprawi, że całość będzie wyglądać niezwykle klimatycznie – a może się nawet okazać, że będzie idealnym dodatkiem do wnętrz urządzonych w stylu retro.

Jeśli dotąd nigdy nie używałeś programów do obróbki zdjęć, nie musisz kupować czy ściągać programu, a następnie uczyć się jego obsługi (choć w Internecie znajdziesz wiele przydatnych poradników, które krok po kroku opisują, jak postarzyć zdjęcia w wybranym programie). Obecnie, istnieje bardzo wiele prostych w obsłudze aplikacji do obróbki zdjęć. To idealnie rozwiązanie szczególnie w przypadku, gdy zależy ci na przerobieniu jedynie kilku fotografii, a następnie nie będziesz wracać już do tego tematu.

W sieci znajdziesz też wiele ciekawostek dotyczących technik i sposobów postarzania zdjęć. Warto wypróbować chociażby Bakumatsu Koshashin Generator, który nie dość, że jest bardzo łatwy w użyciu, pozwala także osiągnąć bardzo ciekawe efekty.

Działaj!

Postarzanie zdjęć to bardzo fajna zabawa, która może przerodzić się w pasję. Pamiętaj, że nie musisz być mistrzem obróbki, aby móc podjąć się tego zadania. W sieci dostępnych jest wiele narzędzi i aplikacji (również darmowych), które ułatwią ci to działanie i nie będziesz mieć problemów z ich obsługą.