Jak wywołać czarno-biały film?

Największą frajdę w fotografii analogowej sprawia nie robienie zdjęć – choć i to jest dużym przeżyciem (szczególnie po długim ustawianiu wszystkich możliwych elementów) – ale ich wywoływanie. To bowiem dopiero w fotograficznej ciemni można poczuć prawdziwy klimat tego rodzaju pasji. Jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi, z pewnością przyda Ci się informacja na temat tego, jak wywołać czarno-biały film.
 

Przygotowanie
 

Pierwsza informacja, jaką chcę Ci przekazać, związana jest ze sprzętem, jakiego będziesz potrzebować do wywołania filmu. Tak naprawdę z głównych narzędzi będzie Ci potrzebny tylko koreks oraz pomniejsze przedmioty, takie jak: menzurki oraz termometr. Poza nim niezbędna będzie chemia, a więc kolejno:
 

  • wywoływacz,
  • przerywacz,
  • utrwalacz,
  • nawilżacz,
  • woda destylowana.


Następnym krokiem po skompletowaniu wymienionego powyżej sprzętu i chemii jest przygotowanie niezbędnych roztworów.

Pierwsze co musisz zrobić, to spojrzeć na spód koreksu (polecam koreks firmy Krokus), gdzie zwykle wypisane są niezbędne ilości poszczególnych roztworów, które należy przygotować, aby wywołać określoną tam liczbę negatywów.
 

Wywoływacz
 

Najłatwiejszy w przygotowaniu (a jednocześnie dający bardzo dobre efekty) jest wywoływacz Ilfosol S. Rozcieńcza się go w stosunku 1:9 – żeby uzyskać np. 700 mililitrów wywoływacza musisz zmieszać 70 mililitrów Ilfosolu S z 630 mililitrami wody destylowanej, a następnie podgrzać do temperatury 20 stopni Celsjusza. Czyż nie jest to proste rozwiązanie?
 

Utrwalacz

To, w jaki sposób przygotować utrwalacz jest zawsze napisane na jego opakowaniu. W przypadku utrwalacza Rapids Fixer należy rozcieńczyć go w stosunku 1:4. Jeśli chcesz uzyskać 700 mililitrów tego roztworu, musisz wlać 560 mililitrów wody do 140 mililitrów koncentratu.
 

Koreks
 

Najtrudniejszym zadaniem będzie dla Ciebie najprawdopodobniej włożenie filmu do koreksu – nie martw się, początki zawsze przysparzają problemów. A dlaczego może być ciężko? Ponieważ musisz zrobić to w absolutnej ciemności. Zanim więc przejdziesz do praktyki, powinieneś trochę poćwiczyć, najlepiej przy świetle ze starym filmem w negatywie. Pamiętaj, że w momencie, w którym włożysz film do koreksu i zamkniesz pokrywy, jest on bezpieczny i dalsze czynności możesz wykonywać już przy zapalonym świetle.
 

Czas wywoływania
 

Pamiętaj, że czas wywoływania może różnić się w zależności od używanego negatywu. Należy go liczyć od momentu wlania wywoływacza do koreksu (powinieneś średnio co minutę przez około 15 sekund kręcić pokrywą koreksu bez jej otwierania). Kiedy upłynie wyznaczony czas, musisz wylać wywoływacz, a wlać przerywacz, który po 1 minucie należy zastąpić utrwalaczem przez około 5 minut. Na koniec musisz opłukać film pod bieżącą wodą (15-20 minut).


osuszanie negatywu 


Przed osuszeniem negatywu powinieneś go jeszcze zanurzyć na jakieś 2 minuty w roztworze wody destylowanej i nawilżacza, która zapobiega powstawaniu zacieków na negatywie. Samo osuszanie powinno trwać 24 godziny.