Jak założyć własną ciemnię w domowych warunkach?

Jeśli robisz zdjęcia za pomocą aparatu analogowego, to z pewnością wielką przyjemność sprawiłaby Ci możliwość korzystania z własnej ciemni. Czy udałoby Ci się stworzyć ciemnię fotograficzną w domowym zaciszu? Jakie kwestie musisz wziąć pod uwagę? Jaki sprzęt będzie Ci potrzebny?
 

Odpowiednie miejsce
 

Szukając pomieszczenia, które miałoby pełnić rolę ciemni fotograficznej, pamiętaj, że najważniejszą kwestią jest stały dostęp do wody. Jeśli więc planowałeś swoją pracownię urządzić w piwnicy ze względu na znikomy dostęp światła, to pamiętaj, że jeśli nie ma tam bieżącej wody, to nie jest to najlepszy pomysł... Zresztą powinieneś wiedzieć, że większość domowych ciemni fotograficznych znajduje się w łazienkach i to zwykle takich, które nie posiadają okna.
 

Dlaczego wybór pada na łazienki? Po pierwsze – nie ma tam problemu ze stałym dostępem do bieżącej wody. Po drugie – nie ma tu okna lub jest tylko małe okienko, które można w łatwy sposób zasłonić. Po trzecie – w łazience znajduje się wentylacja, co w przypadku pracy z chemikaliami jest związane z kwestią bezpieczeństwa.
 

Ciemnia nie musi być duża. Powinieneś jednak pamiętać, że sprzęt i inne elementy będą z pewnością zajmowały trochę miejsca (nie wspominając już o wywołanych zdjęciach, które będą musiały w ciemni wyschnąć), dlatego pomieszczenie powinno być na tyle przestrzenne, żeby nie potykać się o sprzęt, a każdy element wyposażenia miał swoje miejsce.
 

Koszt
 

Koszt wyposażenia ciemni jest zależny od tego, jakiego rodzaju sprzętu chcesz używać. Często bywa bowiem tak, że w internecie można kupić tańsze lampy czy powiększalniki, niż ma to miejsce np. w profesjonalnym sklepie. Żeby obniżyć koszty, możesz też pokusić się o zakup przedmiotów używanych, jednak pamiętaj, żeby przed dokonaniem wpłaty dokładnie sprawdzić, w jakim są stanie. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup wyposażenia z właśnie likwidowanej ciemni.
 

Jak widzisz, urządzenie ciemni w domowym zaciszu jest możliwe – wystarczy tylko chcieć.