Jaki program wybrać do retuszu zdjęć?

Chcesz samodzielnie podjąć się wyzwania, jakim jest retusz starych zdjęć? Ten wpis zawiera listę programów cyfrowych, które są najczęściej wykorzystywane do takich działań.

Photoshop SC5

Photoshop to chyba najpopularniejszy program do obróbki zdjęć. Jest używany zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Trzeba jednak podkreślić, że pełne wykorzystanie jego możliwości wymaga doświadczenia, ponieważ dostępne funkcje są bardzo rozbudowane, a już sama ich liczba jest bardzo duża, co oznacza, że czasem trudno jest znaleźć to, co się chce.

Więcej informacji: Photoshop CS5

GIMP

GIMP jest programem graficznym, za pomocą którego można nie tylko retuszować zdjęcia, ale też nadawać im nowe życie. Jak na darmowe narzędzie jest bardzo rozbudowany i pozwala na bardzo zaawansowane manewry. Podobnie jak Photoshop pozwala pracować na warstwach i kanałach, a jego funkcje można rozszerzyć dzięki doinstalowaniu odpowiednich wtyczek. Jedną z takich wtyczek jest
Resynthesizer, dzięki któremu można tworzyć teksturę na podstawie obrazu, jaki otacza zaznaczenie.

PhotoScape

Przy jego użyciu można zmieniać rozmiary zdjęcia, pobawić się jego kolorami, jasnością i kontrastem. PhotoScape posiada też zestaw filtrów, a wśród nich takie, które odpowiadają za poświatę czy ostrość. Program posiada bardzo ciekawą funkcję – pozwala znajdować w sieci zdjęcia osób o podobnym wyglądzie do tych z fotografii, jakie zostały do niego dodane (istnieje jednak pewien wskaźnik tolerancji).

Jest to bardzo proste narzędzie, z którego obsługą poradzi sobie każdy.

Magix Photo Designer

To kolejny bezpłatny program do obróbki zdjęć, który oferuje bardzo szerokie możliwości. Jest wyposażony w narzędzia do edycji, za pomocą których można poprawić wiele niedoskonałości widocznych na fotografii. Sprawdzi się między innymi podczas pracy nad ekspozycją, kontrastem, ostrością oraz kolorami. Przy jego użyciu można kadrować, skalować i obracać wybraną grafikę, a także dokonywać korekty jasności.

Ten program dostępny jest w wersji anglojęzycznej, a rejestracja na stronie producenta wiąże się z otrzymaniem kodu aktywacyjnego, który umożliwia korzystanie z narzędzia bez ograniczeń.

Nowe życie dla zdjęć

Dzisiejsza technologia jest na tyle zaawansowana, że pozwala nam nadać nowe życie starym fotografiom. Warto skorzystać z tych możliwości i wybrać jedno z dostępnych na rynku narzędzi.