Jakich odczynników chemicznych będziesz potrzebować podczas pracy w ciemni?

Tworząc ciemnię, musisz skompletować nie tylko niezbędny sprzęt, ale przede wszystkim odczynniki chemiczne, bez których nie będziesz w stanie wywołać ani jednego zdjęcia. Pamiętaj, że wybierając kolejne elementy do swojej pracowni, powinieneś zwrócić uwagę na ich jakość – nie warto oszczędzać na chemii, ponieważ może się to odbić na jakości zdjęć…

Odczynniki

W każdej ciemni najważniejszy jest wywoływacz. Jest to odczynnik chemiczny, za pomocą którego można wywołać kliszę lub zdjęcia. Pamiętaj, że mimo iż na rynku dostępne są wywoływacze uniwersalne, to jednak wciąż – wśród amatorów fotografii analogowej – większą popularnością cieszą się osobne wywoływacze do pozytywów i negatywów.

Wywoływacze pozytywowe (służące do wywoływania zdjęć) dzielą się na kilka rodzajów:
 

 1. dające ciepłe kolory,
 2. dające zimne kolory,
 3. dające kolory neutralne,
 4. zmniejszające lub zwiększające kontrast,
 5. w proszku bądź w płynie,
 6. szybkie bądź wolne.


Wybierając dla siebie wywoływacz pozytywowy powinieneś zwrócić uwagę na firmę. Mimo bowiem że niektóre firmy oferują nieco tańsze odczynniki, to jednak nie są one najwyższej jakości, co może wpłynąć na jakość wywoływanych zdjęć (np. brak kontrastu). Lepiej zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że efekt pracy będzie zadowalający – taką pewność mogą dać Ci produkty takich firm, jak np. Ilford czy Tetenal.

Pamiętaj, że na jakość wywoływanych zdjęć ma wpływ również papier, na którym je wywołujesz.

Wywoływacze negatywowe (służące do wywoływania klisz) również dzielą się na kilka rodzajów:
 

 1. ziarniste,
 2. drobnoziarniste,
 3. superdrobnoziarniste,
 4. do filmów niskoczułych,
 5. do filmów wysokoczułych,
 6. do obróbki zwykłej,
 7. do obróbki forsowanej.


Wybierając wywoływacz negatywowy, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie efekty chcesz uzyskać. Jeśli przykładowo planujesz wywołać zdjęcia o dużym powiększeniu, powinieneś wybrać wywoływacz negatywowy (najlepiej dla kliszy z małym ziarnem).

Obok wywoływacza w Twojej ciemni nie może zabraknąć również utrwalacza. Jest to odczynnik, którego zadaniem (jak wskazuje sama nazwa) jest utrwalenie wywołanego obrazu. Odwrotnie niż w przypadku wywoływaczy, wszystkie utrwalacze są uniwersalne, dlatego można ich używać zarówno podczas wywoływania klisz, jak i zdjęć.

Przerywacz to kolejny odczynnik, o którym nie możesz zapomnieć. Dzięki niemu nie będziesz musiał zużywać tak dużo utrwalacza, a dodatkowo przerywacz skutecznie zatrzyma proces wywoływania. Przerywaczem może być roztwór wody i kwasu octowego lub cytrynowego.

Dobrze jest się zaopatrzyć w płyn przeciwko zaciekom, który nazywany jest także zwilżaczem.

Na rynku dostępne są również tonery, służące do zmiany tonacji zdjęć i konserwacji ich kolorów.

wywoływanie zdjęć

Przechowywanie

Pamiętaj, że zakupione przez Ciebie odczynniki chemiczne (w większości przypadków), powinny być przechowywane w odpowiedni sposób. Najlepiej nada się do tego szafka, w której jest ciemno, sucho i chłodno. Powodzenia!