Mavica – analogowy aparat elektroniczny

Mavica, czyli Magnetic Video Camera to aparat, który stał się jednym z pierwszych, wielkich kroków na drodze do stworzenia komercyjnego aparatu cyfrowego i kamery wideo. Twórcą wspominanego sprzętu była firma Sony, a kluczem do sukcesu matryca CCD.

Prototyp

Aparat Mavica szerokiej publiczności został zaprezentowany w roku 1981. Było to urządzenie bardzo innowacyjne, ponieważ potrafiło zarejestrować 25 zdjęć na specjalnej dyskietce magnetycznej (przy czym każde zdjęcie miało rozdzielczość 0,3 megapikseli). Sygnały z matrycy były rejestrowane w formie analogowej i zapisywane w formie magnetycznej – nieco zbliżonej do magnetowidów. Był to wielki krok w historii fotografii, ponieważ przyczynił się do powstania aparatów cyfrowych.

Parametry techniczne:
 

  • matryca CCD o wielkości 10x12 mm,
  • rozdzielczość matrycy: 570x490 pikseli,
  • czułość matrycy: ISO 200,
  • jeden czas otwarcia migawki – 1/60 sekund,
  • obiektywy: 25 mm f/2, 50 mm f/1.4, zoom 16-65 mm,
  • 2-calowe dyskietki magnetyczne zapisujące obraz w postaci analogowego sygnału telewizyjnego, mieszczące po 50 zdjęć kolorowych (maksymalnie).


Mavica to aparat lustrzany, ale nie posiadający przetwornika analogowo-cyfrowego.

Zastosowana w aparacie Mavica matryca CCD była wielką innowacją, nad którą firma Sony pracowała od pod okiem Kazuo Iwamy. Celem było stworzenie matrycy komercyjnej, przeznaczonej do produkcji masowej. Miało to bowiem pozwolić na produkowanie niewielkich, a przede wszystkim tanich kamer wideo oraz aparatów fotograficznych.

Prototypowa wersja aparatu Mavica niestety nie była na tyle dopracowana, żeby matrycę można było wprowadzić do produkcji masowej. Udało się to dopiero 2 lata później – w roku 1983. Dzięki temu wydarzeniu, po kolejnych 2 latach, powstała pierwsza komercyjna kamera wideo z matrycą CCD.

Mavica dziś

Sony do dziś produkuje aparaty cyfrowe z serii Mavica, których podstawą jest matryca CCD.