Odbitki na papierze solnym

Na początku był dagerotyp, a później... powstała technika wykonywania odbitek zdjęć na papierze solnym, co dało początek jednemu z głównych nurtów fotograficznych, a mianowicie – zdjęciom kopiowanym z negatywów.
 

Papier solny to nic innego jak papier, który jest nasączony solą kuchenną, a później uczulony azotanem srebra. Został opatentowany przez Williama F. Talbota w roku 1841, jednak wkład w jego wynalezienie miał też John Hershel – twórca metody cyjanotypii oraz odkrywca zastosowania tiosiarczanu sodu. Technika wykorzystująca papier solny do tworzenia odbitek zdjęć największą popularnością cieszyła się w latach 40. XIX wieku, niestety kolejne dziesięciolecia przyniosły znaczny spadek zainteresowania... na rzecz m.in. papieru albuminowego.
 

Kilka słów na temat historii powstania
 

Podczas początkowych eksperymentów Talbot na papierze nasączonym solą kuchenną i pokrytym azotanem srebra układał różnego rodzaju przedmioty, a następnie naturalnie je naświetlał. W skutek tych eksperymentów na papierze powstawały jasne odbicia wspomnianych przedmiotów otoczone ciemnym polem. Efekt ten Talbot nazwał fotogenicznym rysowaniem.
 

Takie były początki, jednak o technice tworzenia odbitek fotograficznych można mówić wyłącznie w odniesieniu do odbijania obrazów z papierowych i szklanych negatywów naświetlanych promieniami słonecznymi. Co ważne, z powstałych w ten sposób obrazów można było wykonywać wiele odbitek papierowych, które charakteryzował miękki i mniej ostry niż np. w przypadku dagerotypów obraz. Panowało również powszechnie przekonanie, że tego typu odbitki nie są zbyt trwałe, w związku z czym traciły na popularności (nie była to jednak do końca prawda, ponieważ dzięki odkryciu Hershela zastosowania dla tiosiarczanu sodu okazało się, że po jego użyciu obrazy można z łatwością utrwalać na długie lata).
 

Wykorzystywany do dziś
 

Obecnie technika papieru solnego w dalszym ciągu jest wykorzystywana przez niektórych twórców. Dlaczego? Otóż jest jedną z najważniejszych, historycznych metod fotograficznych. Do tej pory wielu fotografów posiada już nawet własne receptury na stworzenie papieru solnego, a każda z nich inaczej oddziałuje na jego kolorystykę oraz kontrast...