Polaroid – kultowy aparat do fotografii natychmiastowej

Pierwszy aparat umożliwiający błyskawiczne wywoływanie zdjęć został wprowadzony na rynek w 1948 roku – zaprezentował go Edwin Land, założyciel przedsiębiorstwa Polaroid Corporation. Aparat ten był prosty w obsłudze i kompaktowy, a przede wszystkim nie wymagał od użytkownika znajomości chemii, ponieważ wywoływanie zdjęć odbywało się automatycznie.


 

Zasada działaniaPierwszy Polaroid posiadał kliszę (dwuwarstwowy papier) złożoną ze światłoczułej emulsji negatywowej z halogenkami srebra oraz materiału pozytywowego. We wnętrzu aparatu znajdował się także pojemnik, zawierający odczynniki wywołujące zdjęcie. Cały proces był jednoetapowy i trwał zaledwie minutę. Zanim powstały charakterystyczne aparaty, które wysuwały kwadratowe zdjęcia z małej szczeliny na swoim froncie, pojedyncza klisza była montowana i wyciągana z urządzenia ręcznie.

 

Rozwój aparatu PolaroidNa początku zdjęcia wywoływane były w sepii i miały rozmiar 8x11 cm. W latach 50-tych pojawił się materiał czarno-biały. Zwiększono także rozmiar odbitek do 10x13 cm. W 1963 roku Polaroid opracował technologię szybkich zdjęć kolorowych oraz wprowadził kasetkę na papier. W 1972 roku proces wywoływania i rozdzielania papieru został udoskonalony. Od tej pory zdjęcia można było wykonywać w świetle słonecznym, co przyczyniło się do zwiększenia popularności tego aparatu. Po dwóch latach od wprowadzenia nowych technologii Polaroidami wykonywano już miliard odbitek rocznie na całym świecie.

 

Koniec popularnych aparatówW ciągu kolejnych dziesięcioleci aparaty do natychmiastowego wywoływania zdjęć udoskonalono, zmieniono format fotografii oraz wygląd samego Polaroidu. Ich popularność szybko rosła, a urządzenia te stawały się nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich i imprez. Były także chętnie wykorzystywane przez profesjonalnych fotografów i artystów.

W latach 90-tych zapotrzebowanie na Polaroidy zaczęło spadać. Wyparły je aparaty cyfrowe, które umożliwiały wykonanie dowolnej liczby odbitek bez użycia światłoczułego materiału, co przeważało nad pojedynczymi polaroidowymi zdjęciami. W 2008 roku firma założona przez Landa zamknęła linię produkcyjną i wyprzedała ostatnie modele swoich urządzeń. Chociaż fotografia zmieniła się radykalnie, to Polaroidy nadal mają swoich wiernych fanów, ceniących niepowtarzalny charakter tego typu aparatów.