Retusz starych zdjęć w Photoshopie CS5

Najpopularniejszym programem do obróbki zdjęć robionych aparatem cyfrowym jest Photoshop. Każdy z nas może mieć inną jego wersję, nie przeszkadza to jednak w tym, żeby móc stwierdzić, iż jest to jeden z najlepszych programów do obróbki zdjęć cyfrowych. Mimo że kosztuje niemało, to miłośnicy robienia zdjęć inwestują pieniądze w swoja pasję, dlatego większość z nich posiada wspomniany program (możesz skorzystać również z 30-dniowej wersji testowej). Photoshop jest o tyle uniwersalny, że można w nim dokonywać nie tylko obróbki zdjęć cyfrowych, ale pokusić się także o przywrócenie do życia starych, rodzinnych fotografii, które mimo iż są ukryte w domowych archiwach, to jednak niszczeją i tracą dawny blask…

Odnawianie starych zdjęć to prawdziwa przyjemność – usunięcie zanieczyszczeń, drobnych zniszczeń, a także przywrócenie wypłowiałych kolorów może dać dużą satysfakcję, szczególnie gdy fotografia jest cenną pamiątką rodzinną. Niestety, przy pomocy Photoshopa nie będziesz w stanie uzyskać takich efektów, jakie może uzyskać profesjonalista – nie posiadasz bowiem do tego odpowiednich narzędzi, jednak i tak jesteś w stanie w znacznym stopniu poprawić jakość starego zdjęcia i dać mu drugie życie – cyfrowe.

odnawianie zdjęć

Krok pierwszy

W pierwszym kroku musisz zeskanować starą fotografię (w najgorszym wypadku zrobić jej zdjęcie za pomocą aparatu cyfrowego). Kiedy zdjęcie będzie już dostępne na Twoim dysku twardym, możesz zabrać się za jego obróbkę.

Jako że posiadam Photoshopa w wersji CS5, to właśnie na jego podstawie będę opisywać kolejne, podejmowane kroki.
Zaczynam od rzeczy najprostszych, a mianowicie odpowiedniego wykadrowania zdjęcia i usunięcia zbędnych elementów takich jak ramki itp. Później sprawdzam, czy fotografia jest prosta, jeśli okazuje się, że linia horyzontu jest skrzywiona – staram się to naprawić (działam podobnie, jak w przypadku obróbki zdjęcia cyfrowego, czyli używam narzędzia o nazwie Miarka, przeciągam linie wzdłuż horyzontu, a następnie swobodnie obracam obszar roboczy).

Kolory

W kolejnym kroku skupiam się na kolorach mojego zdjęcia. Jako że na starych fotografiach bardzo często pojawiają się błędy związane ze złym doborem balansu bieli, to żeby je skorygować, używam filtrów fotograficznych. Jeśli moim zdaniem dane zdjęcie ma zbyt ciepłe barwy (wpadające w kolory czerwony czy żółty), to nakładam na nie filtr zimny – jego gęstość można ustawić za pomocą specjalnego suwaka. W przypadku sytuacji, gdy zdjęcie ma zbyt zimne barwy (wpadające w kolor niebieski), nakładam na nie filtr ciepły i również dostosowuję jego gęstość za pomocą specjalnego suwaka.

Ustawiam też punkty bieli i czerni, żeby na zdjęciu znalazły się wszystkie tony – robię to za pomocą narzędzia dopasowania.

Jeśli zdjęcie jest rozmyte (co w przypadku starych fotografia zdarza się dość często), również mogę to w pewnym stopniu naprawić – wystarczy, że zmienię jego kontrast.

Uszkodzenia

Zawsze zaczynam od usuwania zanieczyszczeń punktowych, do czego używam punktowego pędzla korygującego (jeśli to narzędzie nie daje zadowalających efektów, zmieniam je na pędzel korygujący). Do zabrudzeń i zniszczeń znajdujących się na dużych powierzchniach wykorzystuję technikę airbrushingu.

Odnawianie zdjęć

Tak przygotowane zdjęcie możesz archiwizować. Jeśli nie posiadasz wysokiej jakości drukarki, nie niszcz uzyskanego do tej pory efektu i pozostaw odnowione zdjęcie na dysku komputera. Możesz pokusić się też o wydrukowanie go np. w laboratorium fotograficznym, gdzie z pewnością znajduje się sprzęt najwyższej jakości.