Skanowanie negatywów i klisz

Masz w domu stare klisze lub negatywy, z którymi nie wiesz, co zrobić? Jeśli pozwolisz im zbyt długo leżeć bezczynnie i kurzyć się w pudełku, wkrótce może się okazać, że ulegną zniszczeniu – kolory spłowieją, a żelatynowa emulsja popęka... Aby uniknąć takiej sytuacji, powinieneś zawczasu zadbać o swoje archiwum. Jednym z najlepszych pomysłów jest zeskanowanie starych klisz i negatywów, w ten sposób dając im życie wieczne.
 

Drugie życie zdjęć
 

Do zeskanowania negatywów czy klisz najlepiej jest wykorzystać specjalny skaner, który umożliwia przeniesienie obrazu utrwalonego na materiale zdjęciowym do pamięci komputera (do formatu cyfrowego). Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że zniszczone wcześniej obrazy można poddać obróbce, dzięki której nabiorą nowego blasku – spłowiałe kolory zostaną wyostrzone, natomiast niechciane odciski palców, zadrapania, rysy, a nawet kurz – usunięte.
 

Kto może zrobić skany?
 

Jeśli spodobał Ci się ten pomysł, musisz zdecydować: czy samodzielnie wykonasz skany, czy też swoje zbiory oddasz w ręce profesjonalistów.
 

W pierwszym przypadku narzędziem niezbędnym będzie specjalny skaner do filmów i klisz. Jednak jeśli posiadasz tradycyjny skaner i zastanawiasz się, czy możesz go wykorzystać, powinieneś sprawdzić, czy daje on możliwość skanowania materiałów transparentnych – nawet pomimo twierdzącej odpowiedzi nie masz gwarancji, że uda się za jego pomocą zeskanować negatywy. Żeby bowiem tego dokonać, będziesz musiał zmienić właściwie wszystkie parametry skanera, co wbrew pozorom nie jest wcale takie proste. Właśnie z tego powodu, zdecydowanie lepszym wyjściem jest zakup skanera dedykowanego – musisz jednak wiedzieć, że jego cena jest dość wysoka, dlatego jeśli posiadasz tylko kilka negatywów, może się to okazać nieopłacalne.
 

W drugim przypadku, a więc przekazując stare negatywy i klisze profesjonalistom, możesz być spokojny o efekty ich pracy. Posiadają oni bowiem specjalistyczny sprzęt, a także umiejętności, które pozwalają im prawidłowo go obsługiwać. Dzięki temu Twoje zdjęcia nie tylko otrzymają drugie życia, ale też zostaną odświeżone i odnowione.
 

Decyzja jednak należy do Ciebie.

zobacz też: Odbitki przez internet