Technologia Digital ICE

Skanowanie negatywów w większości przypadków nie jest zadaniem dla skanera, który Ty czy ja mamy w domu. Dlaczego? Chodzi między innymi o małą gęstość optyczną tego urządzenia... Jeśli więc chcesz, żeby zdigitalizowane negatywy wyglądały profesjonalnie, powinieneś albo zainwestować w specjalistyczny skaner do filmów i klisz (co wiąże się z naprawdę dużym kosztem), albo zeskanowanie swoich negatywów zlecić firmie, która takie właśnie usługi posiada w swojej ofercie.
 

Jak działa Digital ICE?
 

Profesjonalne skanery do skanowania slajdów czy negatywów w większości przypadków są wzbogacone o technologię Digital ICE. Jej zadaniem – podczas wielokrotnego skanowania (zarówno w świetle białym, jak i w podczerwieni) – jest rozpoznanie rys, zadrapań, zabrudzeń, odbitych śladów palców, niewielkich dziur oraz innych drobnych uszkodzeń, a następnie ich usunięcie poprzez zastąpienie wad fragmentem interpolowanym z najbliższego sąsiedztwa. W efekcie tych działań powstaje odnowiony obraz, który można przechowywać w pamięci komputera przez nieograniczony czas (bez obawy o zniszczenie), można go także powielać.
 

Warto zaznaczyć, że technologia Digital ICE może być stosowana wyłącznie podczas skanowania kolorowych negatywów i slajdów, w przypadku czarno-białych materiałów zamiast poprawiać ich jakość, szkodzi im...
 

Twórcy Digital ICE (firma Applied Science Fiction) podkreślają, że kluczem do sukcesu korzystania z tej technologii jest odpowiednie połączenie sprzętu i oprogramowania. Wymagany jest bowiem nie tylko dobrej jakości skaner, ale również komputer, który musi posiadać minimum 256 MB wolnego RAMu. Im lepszy sprzęt, tym szybciej można zeskanować zdjęcia, choć warto podkreślić, że włączając technologię Digital ICE, trzeba liczyć się z wydłużonym czasem skanowania poszczególnych fotografii, ponieważ funkcja ta musi dodatkowo wykryć defekty, a następnie je usunąć.
 

Godne uwagi skanery z Digital ICE
 

Godne uwagi skanery, które są wzbogacone o funkcję Digital ICE to między innymi:
 

  • skaner Nikon Coolscan 5000,
  • skaner Konica Minolta 5400,
  • skaner Epson Perfection V700 Photo.