ZENIT 12 XP

W świecie, w którym rządzi fotografia cyfrowa, można znaleźć jeszcze prawdziwe perełki sprzętowe z dawnych lat. Jedną z nich jest aparat produkcji radzieckiej – Zenit 12 XP. Ta jednoobiektywowa lustrzanka z pryzmatem pięciokątnym i obiektywowym systemem pomiaru światła wciąż cieszy się popularnością wśród miłośników fotografii analogowej.


Zenit
 

Parametry aparatu
 

Zenit 12 XP:
 

  • obiektyw Helios-44M-4 lub Helios-44M-5 z podglądem głębi ostrości (standardowo przy zakupie, jednak można dopasować do niego również inne obiektywy z mocowaniem gwintowym M42),
  • czas naświetlania wynosi od 1/30 do 1/500,
  • format klatki to 24mm x 36mm,
  • migawka szczelinowa o przebiegu poziomym,
  • pomiar światła automatyczny (przez obiektyw),
  • film 35mm o czułości 16-500,
  • ręczne ustawianie ostrości.


Zalety
 

Wielu amatorów fotografii analogowej uważa model Zenit 12 XP za jeden z ostatnich dobrych aparatów tej marki. Główną zaletą aparatu jest możliwość automatycznego pomiaru światła przez obiektyw, dzięki czemu nie trzeba wszędzie nosić ze sobą światłomierza. Dużym plusem jest również metalowa obudowa, która jest zdecydowanie cięższa niż plastikowa, jednak zapewnia sprzętowi trwałość i odporność na uszkodzenia, a co ważne, zapobiega także niezamierzonym drganiom ręki (co ma duże znaczenie przy długich czasach naświetlania).
 

Używając aparatu Zenit 12XP można zrobić piękne zdjęcie statycznego obiektu. Niestety, raczej nie nadaje się do utrwalania dynamicznych scen.
 

Wady
 

Jeśli zdecydujesz się na zakup aparatu Zenit 12 XP, powinieneś wiedzieć, że jego jakość może być zależna od konkretnego egzemplarza. W jednym przypadku na przykład spust może chodzić lekko, natomiast w innym może stawiać delikatny opór (za co odpowiedzialna jest dźwignia naciągu filmu). Różnice mogą odnosić się również do pracy obiektywu – a konkretnie chodzi o przysłonę i pierścień ostrości. Warto też mieć na uwadze fakt, że licznik zdjęć może nie zawsze pokazywać wartość zgodną z rzeczywistością. Pomimo tych kilku niedociągnięć jest to sprzęt godny uwagi, dlatego jeśli szukasz wartościowego aparatu analogowego, to Zenit 12XP może okazać się dobrą inwestycją.